www.teraapia.com/?atopic=4&article=7617

Artiklid / Toitumine   saada sõbrale     prindi   
Toidukuivatid- dehüdraatorid
15.01.2013

 

Ammustest aegadest on toiduainete säilitamiseks olnud kasutusel kuivatamise (dehüdreerimise)  meetod. Dehüdreerimise käigus eraldatakse toidust niiskus, mis tagab  pika säilivuse. Võrreldes külmutamisega säilivad tunduvalt paremini nii värvus, maitseomadused kui vitamiinid – ensüümid, kuid selle tagamiseks tuleks kuivatada mitte üle +45C. Kuivatada saab puuvilju, juurvilju, seeni, marju, ürte, ravimtaimi, õietolmu jne. Mõningaid toidukuivateid saab kasutada ka näiteks jogurti valmistamiseks või mee sulatamiseks. Lihtne on valmistada müslit, küpsiseid, leivakesi ja „mahlanahka“ ehk suhkruvaba kommi.

Kuidas siis valida toidukuivatite vahel, mida on kauplustes väga palju erinevaid?

Esimene ja kõige tähtsam on vaadata kuidas tuleb õhk kuivatusrestidele. Parim on see kui soe õhk tuleb kuivatusrestidele tagant ja kõigile restidele võrdselt. Sellisel juhul ei pea reste tõstma protsessi käigus ümber ja toit kuivab ühtlaselt.

Väga levinud on toidukuivatid, kus soe õhk tuleb alt või ülevalt. Sellises toidukuivatis ei kuiva toit ühtlaselt ja kogu toidu kuivatamiseks on vaja reste ümber tõsta. Samuti ei saa sellist toidukuivatit kauaks jätta „omapäi“, sest toit kuivab ebaühtlaselt ära. 

Toidukuivati ei tohi olla hermeetiliselt suletud, sest dehüdreerimine tähendab niiskuse eemaldamist - niiske õhk peab välja pääsema ja värske õhk peab sisse pääsema.

Toidukuivatil peaks  olema temperatuuriregulaator, mis tagab õige ja vajaliku kuivatamistemperatuuri. Ilma selleta ei erine toidukuivati eriti tavalisest praeahjust, sest reeglina „küpsetavad“ odavad, ilma temperatuuriandurita toidukuivatid +70-+80 kraadi juures toidu lihtsalt ära. Parimatel toidukuivatitel on temperatuuri reguleerimisvahemik +35 kraadi kuni +70 kraadi. Kõrgeid temperatuure kasutatakse näiteks liha või kala kuivatamisel (vinnutamisel). Madalaimat +35 kraadi aga jogurti valmistamiseks

Tähtis funktsioon on taimeril, mis tagab selle, et toit ei kuivaks liialt ära kui ei ole aega jälgida kuivatusprotsessi. Samuti on taimeriga võimalik toidukuivati panna tööle ööseks kui on odavam elektrienergia. Hommikuks on toidukuivati oma töö lõpetanud ja toit kuivanud. Kui vaja, saate lisada veel tunni - paar ja kuivatada edasi .

Toidukuivatis peaks saama kasutada õhku läbi laskvat aluslina, millele saab kallata vedelaid toidusegusid, smuutisid, et neid kuivatada. Smuuti kuivatamisel saab valmistada tervislikke komme .

Järgnevalt toome esile eraldi Toidukuivati Excalibur 4926T (valmistatud USA-s) , mida peetakse maailma parimaks toidukuivatiks. Tootmiskogemust on ettevõttel  37 aastat.

Dehüdraator Excalibur 4926T (toidukuivati), tootjafirma Excalibur, USA

• Varustatud kuni 26 tunnise taimeriga, mis võimaldab kuivatada suuremaid koguseid. Kui seatud aeg lõpeb, siis lülitab seade ennast ise välja
• Kuivatusprotsess toimub, tänu taga asetsevale ventilatsiooni-süsteemile, kõikidele plaatidele ühtlaselt
• Samuti on võimalik valida kuivatamist vastavalt toidu liigile: maitsetaimed, elustoit (säilitab rohelise välimuse ja ensüümid), leib, pasta, köögiviljad, puuviljad, liha, kala jne
• Ideaalne vahend toidu aastaringseks kuivatamiseks
• Kuivati on ainulaadne, kuna säilitab kõik toiduensüümid muutumatul kujul
• Võimsus 600W
• Kaal 10 kg
• 9 plaadi pindala ca 1,3 m²
• Tootel garantii: 5 aastat kodukasutuses, 1 aasta tootmistegevuses

Energiakulu: NÄITEKS! Õunte kuivatamine max+ 42C, aeg ca 8 tundi, energiakulu ca 3200 W ehk 32 euro senti. Mahutab viilutatult ca 5 kg õunu

Maaletooja :  Medifur OÜ, Saku 15, Tallinn      www.väetoit.ee   www.medifur.com

 
Värskemad kommentaarid sellele artiklile:
Kaupo Tamm (registreerimata külastaja), e-mail: kaupo.tamm.002@mail.ee (26.03.2016 14:42)
Tere.
Palju maksab Dehüdraator Excalibur 4926T (toidukuivati)
Ettetänades
Kaupo Tamm

Külli Lipping (registreerimata külastaja), e-mail: kylli.lipping@mail.ee (05.08.2017 11:37)
Tere, palu maksab Excalibur 4926T(toidukuivati)

Raideexpert OÜ (registreerimata külastaja), e-mail: raideexpert@gmail.com (13.09.2018 13:50)
Excalibur 4926T Palju maksab


Loe kõiki kommentaare (3)

Lisa kommentaar
   
Sinu nimi: *
Sinu e-mail:
   
Kommentaar: *
Kas soovid postitada?: * <- kirjuta siia selges eesti keeles jah