www.teraapia.com/?atopic=4&article=7686

Artiklid / Toitumine   saada sõbrale     prindi   
Kas jogurti söömine võib aidata ravida depressiooni?
30.03.2017

 

Uus uuring viitab, et depressiooni ravimitele võib olla efektiivne alternatiiv: jogurtis leiduv probiootiline bakter.

 

Probiootilisteks, ehk "elu toetavateks", nimetatakse mikroorganisme sisaldavaid tooteid, mis parandavad soolestikus tasakaalu tervist toetavate ja kahjulikult mõjuvate mikroorganismide vahel. Selliseks tooteks on näiteks organismile sõbralikke baktereid sisaldav nn. "elus" jogurt. Teadlased on avastanud, et üks jogurtis sisalduvatest bakteritest, ladinakeelse nimega Lactobacillus, muutis hiirte depressiivset käitumist mõjutades nende organismi mikrobioomi ehk soolestikus elavate mikroorganismide ökosüsteemi.

 

Virginia Ülikooli Meditsiinikooli teadlased usuvad, et probiootikumidel võib olla samasugune mõju ka inimeste puhul. Uuringut juhtinud doktor Alban Gaultier leiab, et selliste uurimistööde puhul on alati suureks lootuseks leida võimalusi raviks vältides ravimeid ja nende kõrvalmõjusid, vaid muutes organismi mikrobioomi: "Oleks imeline kui saaksime inimeste tervist ja meeleolu parandada lihtsalt muutes dieeti ja baktereid organismis."

 

Järjest suurem arv uuringuid viitab, et soolestiku mikrobioom mängib vaimse tervise puhul olulist rolli. Näiteks 2014. aastal avaldatud uuring leidis, et probiootikumid, mis suurendavad soolestikus leiduvate sõbralike bakterite arvu, vähendavad täiskasvanute ärevushäireid ja stressi.

 

Väiksem arv Lactobacillus baktereid organismis viis hiirte puhul depressioonilaadsete sümptomite avaldumiseni

 

Oma viimase uuringuga, mis avaldati ajakirjas Scientific Reports, püüdsid Gaultier ja tema meeskond kindlaks teha millist rolli mängib organismi mikrobioom depressiooni puhul. Esmalt analüüsiti hiirte mikrobioomi enne ja pärast seda kui neid oli viidud stressi. Meeskond leidis, et stressi tulemusel vähenes Lactobacillus bakterite arv hiirte soolestikus, mis viis depressioonilaadsete sümptomite avaldumiseni. "On ammu teatud, et koos stressiga suureneb võimalus ka depressiooniks," märkis Gaultier.

 

Edasine uurimine avastas, et Lactobacillus bakterite arv organismis mõjutab veres leiduva metaboliidi nimega kinureniin taset. Varasemad uuringud on seostanud kinureniini depressiooni arengutega. Uuring näitas, et kui hiirte organismis Lactobacillus bakterite arvu vähendada, suurenes kinureniini tase veres, mis omakorda viis depressiooni ilminguteni. "Need on seni erinevate mikrobioomi profiilidega tehtud eksperimentidest kõige stabiilsemad ja järjekindlamad tulemused, mida me oleme näinud. Lactobacillus tasemed organismis on korrelatsioonis hiirte käitumisega," tõdes uuringu kaasautor Ioana Marin

 

Lactobacillus bakterite manustamine vähendas depressioonilaadseid sümptomeid

 

Järgnevalt manustasid teadlased stressi viidud hiirtele kolme nädala jooksul ühte Lactobacillus bakteri tüve nimega Lactobacillus reuteri. Hiirtel ei taastunud mitte ainult Lactobacillus tasemed organismis, vaid taandusid ka depressiooni ilmingud. Need avastused viitavad, et Lactobacillus bakterite arvu suurendamine dieediga võib tänu veres kinureniini taseme vähendamisele ravida depressiooni.

 

Teadlased on oma järeldustes siiski ettevaatlikud ja soovivad teooria kinnitamiseks läbi viia veel täiendavaid uuringuid. "On tehtud mõningaid uuringuid inimeste ja veidi rohkem loomade peal leidmaks kuidas kinureniin võib mõjutada käitumist. Kinureniini tekib täiendavalt organismi näiteks koos põletikuga ja me teame, et põletik on seotud depressiooniga. Aga küsimus jääb, et kuidas? Kuidas see mõjutab aju? Mis on protsessid organismis? See on suund kuhu me tahame edasi liikuda," ütleb Ilona Marin.

 

Samal ajal kinnitavad teadlased, et ei ole midagi halba selles kui depressiooni all kannatajad lisavad oma dieedile ka jogurti, rõhutades ühtlasi, et ilma arstiga nõu pidamata depressiooni ravimitest siiski loobuda ei tohiks.

 

Artikli toob teieni ArtiaClinic - ilukirurgia erakliinik Viimsis
Seda artiklit ei ole veel kommenteeritud

Lisa kommentaar
   
Sinu nimi: *
Sinu e-mail:
   
Kommentaar: *
Kas soovid postitada?: * <- kirjuta siia selges eesti keeles jah